Osudová

  • 64 000 Kč cílem
  • 250 Kč vybráno
  • 1 člověk přispěl
0 %

O projektu

Jak kniha vznikla

Soubor tuctu povídek vznikal z různých popudů; někdy to byl silný příběh - a troufám si odhadnout, že právě povídky inspirované skutečnými osobami a událostmi budou pro čtenáře nejméně uvěřitelné, jindy zapadlé vzpomínky na vlastní prožitky, ale také potřeba napsat příběh na zadané téma literární soutěže nebo splnit domácí úkol v kurzech tvůrčího psaní.

Všechny povídky, bez ohledu na důvod jejich vzniku spojuje společné téma osudu. Je to můj osud, nebo jsem to takhle chtěl? ptá se hrdina ústřední povídky, která dala název celé sbírce. Osudovost, věčná nejistota, jestli jsme to my sami nebo někdo či něco nad námi, co směruje naše kroky, asi trápí každého člověka. Kolikrát se ptáme sami sebe, jestli jsme mohli něco ovlivnit, kdybychom se zachovali jinak. Přitom zdaleka ne vždy, (někteří možná nikdy), si nedokážeme zachovat odstup a rozvahu. Proto se nedivme hrdinům příběhů, že někdy jednají zkratkovitě, že ztrácejí zábrany i pud sebezáchovy, což může vést až k tragickým koncům, ale zdaleka ne vždy. Někdy se situace vyvíjí spíš tragikomicky a některé příběhy skončí jako pohádka, (zejména ty, kde se hlavní aktérky považují za princezny).

Co je na sbírce zvláštní

Kromě klasických povídek s lineárním dějem se v knize vyskytují experimenty, mezi něž patří povídka psaná stylem vlny, který pro literaturu objevila americká spisovatelka Virginia Woolf, snový příběh popisující krátkou pozemskou pouť jednoho z největších géniů 20. století, jehož osud připomíná pohádku o Malém princi, nebo povídka založená na dopisech, kdy jedna z hrdinek napodobuje Taťánu z Puškinova románu ve verších Evžen Oněgin. Jednotlivé povídky jsou odděleny krátkými básněmi a citáty vybranými tak, aby připravily čtenáře vždy na další příběh. Melancholickou atmosféru sbírky umocňují černobílé fotografie, kterými je text proložen. Pokud se rozhodnete podpořit vydání knihy, můžete získat tyto fotografie jako jednu z odměň. Stejně tak můžete získat třináctou bonusovou povídku, která se do sbírky nedostala ze stejného důvodu, jako se nepočítá mezi zvířetníková znamení souhvězdí Hadonoše.

Ke stažení

Eliška Anna H. Kubičková

Studovala několik VŠ přírodovědného a technického směru. Na Literární akademii získala certifikát z tvůrčího psaní, na Západočeské univerzitě certifikát ze základů designu, 5 let navštěvovala kurzy kresby a malby. Píše od dětství, publikovat literární tvorbu začala v časopise a na Internetu od roku 2003. V elektronickém nakladatelství bezvydavatele vydala soubor čtyř básnických sbírek pod názvem Cesta za duhou s vlastními ilustracemi. Od r. 2011 vede literární redakci časopisu Mensa, v r. 2014 založila skupinu SIG Literární tvorba pro rozvoj tvůrčího psaní a podporu začínajících autorů. Písmeno H. představuje umělecké jméno Hildegarda podle abatyše z kláštera v Bingenu, která žila ve 12. století, a byla všestranně nadaná na přírodní vědy, techniku a umění.

Všichni přispěvatelé projektu

Anonymní přispěvatelé projektu

8.10.2015 Anonym 250 Kč 1× Kniha s podpisem

Jak to funguje?

Vyberte si z nabízených možností. Pošlete finanční příspěvek nebo zvolte některou z odměn a podpořte projekt jejím předplatným.

K jednomu projektu lze nakoupit více položek najednou a zaplatit jednou platbou.

Rychlá nápověda

Pokud se na projekt vybere dostatek peněz, obdržíte vámi vybranou odměnu.

Pokud nebude splněna cílová částka, peníze obratem vrátíme na váš účet (platí pro přímé finanční příspěvky i pro příspěvky formou předplacené odměny).

Přihlaste se

Jste tady poprvé?

Rychlá a jednoduchá registrace vám usnadní nákupy na Knižním startéru. Zároveň získáte přehled o projektech, které jste podpořili.
Registraci doporučujeme, ale můžete nakupovat i bez ní.

Nedaří se mi přihlásit